ראשי > כללי > צמחים חסרי מנוח: על צמחים שרואים, מריחים וממששים

צמחים חסרי מנוח: על צמחים שרואים, מריחים וממששים

צמחים.

מה אנחנו באמת יודעים עליהם? יושבים שם בשקט בכל מקום. מה הם זוממים?

היש לצמח עיניים? היש לצמח חושים, מאוויים, רגשות? אם תרעילו אותו – לא ימות? ואם תתעללו בו – האם לא יתנקם?

אהה… טוב, קצת סטיתי מהנושא. למעשה המדע יודע די הרבה על מה שחשים צמחים ועל כך ברשימה הבאה.

אודרי 2, לקוח מהטריילר של הסרט 'חנות קטנה ומטריפה' מיוטיוב.

ראשית, מהם בכלל חושים? על פי מילון אבן שושן חוש הוא "הכושר לקלוט גירויים מבחוץ". לעומת זאת, הגדרה מחמירה יותר (לפי וויקיפדיה) היא "מערכת המורכבת מקבוצת תאי חישה המגיבה לתופעה פיזית מסוימת וקשורה לקבוצת אזורים במוח אשר בהם מתקבלים האותות ומפורשים". בחרתי שתי הגדרות קיצוניות אלו באופן לא מקרי מכיוון שלפי הראשונה לצמחים יש חושים ולפי השניה אין להם. ההבדל הוא בדרישה למוח מעבד ואולי אף לתודעה. לצמח אין מוח ואין תודעה ולכן ניתן לטעון שגם אינו באמת חש דבר. עם זאת אני מקווה שתשתכנעו שלצמחים יש חושים העומדים לפחות בקריטריון הראשון ואף מעל לכך.

האם צמחים מריחים?

כְּשׁוּת (Cuscuta  או  Dodder) הוא סוג של צמחים טפיליים. צמחי הכשות הם עשבים חסרי כלורופיל וחסרי עלים ושורשים. הזרעים נובטים על הקרקע כאשר שורש קצר מחבר את הצמח הצעיר לאדמה. הנבט צומח תוך "גישוש" אחרי צמחים אחרים ולאחר שהוא נתקל בצמח, הוא נכרך סביבו ומצמיד אליו איברי-מציצה. לאחר מכן השורש הצעיר מתייבש והכשות מאבדת את הקשר לאדמה והופכת להיות טפילה על הצמח הפונדקאי אליו נצמדה. ניתן לראות חלק מהתהליך בסרטון הבא בו הכשות מוצא צמח עגבנייה עסיסי.

ניסויים בצמחים אלו הראו כי הכשות מאתר פונדקאי מתאים (טעים) על פי ריחו. ניתן, למשל, לגרום לכשות לגדול בכיוון מסוים על ידי שימוש בריחו בלבד של צמח העגבנייה (אותו הוא אוהב) ללא הצמח עצמו.

כשות (צהוב) שנטפלה לצמח (ירוק). המקור: וויקיפדיה.

האם צמחים ממששים?

הדיוניאה (The Venus Flytrap) הוא צמח טורף הלוכד ומעכל בעיקר חרקים אך גם בעלי חיים קטנים. 'ציוד הלכידה' שלו נמצא בקצוות העלים ונראה כשתי כפות ססגוניות ומזמינות (ראו תמונה). כאשר חרק מטייל על הכפות חזקה עליו שייגע לבסוף באחד משלושת הזיפים הנמצאים על כל כף. באם נגע באחד, לא נורא. אך אם ייגע בעוד אחד מן הזיפים תוך פחות מ-20 שניות מהרגע בו נגע בזיף הראשון הכפות נסגרות, נוזלי עיכול מופרשים וגורלו של החרק נחרץ. מנגנון ההשהיה מונע סגירות מיותרות של הכפות בעקבות 'אזעקות שווא'. וכמובן אי אפשר בלי סרט קצר.

קצהו של עלה הדיוניאה המשמש ללכידה. המקור: וויקיפדיה.

למעשה צמחים רגישים למדי לגירויים מכאניים חיצוניים ועלולים לשנות את צורת גדילתם בתגובה לרוח, גשם או מגע עם חיות מזדמנות. תופעה זאת מכונה תיגמומורפוגנסיס (Thigmomorphogenesis). ניתן להראות במעבדה שצמחים אשר גדלו באין מפריע יצמחו לגובה רב יותר מצמחים אשר סבלו מהטרדות חוזרות ונשנות של סטודנטים (מספיק מגע קל פעם או פעמיים ביום). בתופעה זאת ניתן לחזות כמובן גם מחוץ למעבדה כאשר משווים למשל בין עצים הגדלים באזור ללא רוח לעצים מאותו זן הגדלים באזור עם רוחות חזקות.

האם צמחים רואים?

כל מי שגידל צמחים בבית יודע שהצמחים נוטים לגדול לכיוון האור. תופעה זאת נקראת פוטוטרופיזם (Phototropism) והיא חשובה להישרדות של הצמח עקב התלות שלו באור (עבור תהליך הפוטוסינתזה). בין החוקרים הראשונים שבדקו את התופעה והחלו להבין אותה היה אחד צ'רלס דארווין. הוא ובנו פראנסיס ביצעו סדרה של ניסויים שבהם הראו כי הרגישות לאור נמצאת בקצה של הנבט. צמחים אשר קצותיהם כוסו או נקטמו לא גדלו לכיוון האור כצמחים רגילים. כביקורת לניסוי הם כיסו חלקים אחרים בצמח (למשל הגבעול) והבחינו שהנטיה שלו לגדול לכיוון האור לא נפגעה. מאוחר יותר נתגלה כי הרגישות הזאת היא לאור כחול אך ישנם בצמחים קולטני אור לאורכי גל נוספים כאדום ואדום-רחוק. קולטנים אלו נמצאים בדרך כלל בעלים וקשורים לתהליכי בקרה השולטים על המחזור של הצמח, לדוגמא על זמני הפריחה. מומלץ לצפות בסרטון הקצר הזה המסביר את הפוטוטרופיזם.

ואחד קצר אחרון: האם צמחים שומעים?

בניגוד למה שאולי קראתם באינטרנט, לצמחים אין העדפה מסוימת במוזיקה. בשנות ה-70 פרסמה דורותי רטלק (Dorothy Retallack) ספר ובו טענה שניסויים שבצעה הראו שצמחים אוהבים מוזיקה קלאסית אך שונאים רוק (כגון לד זפלין והנדריקס) ובנוכחות המוזיקה הזאת גדלים פחות. ניסויים אלו מעולם לא שוחזרו בהצלחה.

כדאי גם לדעת שכמו שהאדם אינו מסתפק בחמשת החושים הקלאסיים ומתהדר בחושים אקזוטיים נוספים (ניתן לקרא על כך כאן) כך גם הצמחים. למשל חוש גרוויטציה: זרע שנובט באדמה בחושך מוחלט תמיד ישלח שורש למטה וינבוט כלפי מעלה.

ולסיכום, צמחים בהחלט חשים את סביבתם ומגיבים אליה, בעיקר באמצעות שינוי דפוסי גדילה. עם זאת, מכיוון שאינם בעלי מוח או תודעה הם ככל הנראה אינם 'חווים' את העולם כפי שאנו חווים אותו, לטוב ולרע.

ולגבי השתלטות הצמחים על העולם, הסירו דאגה מלבכם. ככל הנראה הרובוטים יקדימו אותם בהרבה.

 ———————————————————————————————

הרשימה נכתבה בהשראת ההרצאה 'צמח: מה הוא יודע' של פרופסור דני חיימוביץ מהמחלקה לביולוגיה מולקולארית ואקולוגיה של צמחים בפקולטה למדעי החיים של אוניברסיטת תל-אביב.

ספרו של פרופסור חיימוביץ :' What A Plant Knows – A Field Guide To The Senses' יראה אור בעוד כמה חודשים.

:קטגוריותכללי תגיות: ,
 1. 27/01/2012 ב- 12:10 pm

  מעניין מאוד, תודה!

  זה הזכיר לי טענות מרחיקות לכת, בדבר יכולות הצמחים לקלוט מסרים טלפתיים, וכד'.
  הנה משהו להרגיע את הרוחות בעניין זה:

  http://www.hayadan.org.il/the-unsecrto-of-plant-life-1603072/

 2. 28/01/2012 ב- 12:00 am

  תודה לך.
  בקישור שנתת מוזכר הספר: "The Secret Life of Plants" שכלל בתוכו גם את הניסויים של דורותי רטלק שהזכרתי לגבי העדפות מוזיקליות של צמחים ועוד הרבה פסאודו-מדע שאנשים מאוד אהבו. הספר הפופולרי היה אחראי להשרשת אמונות מיסטיות לגבי צמחים בציבור.
  כדי לא להלאות, לא אכנס פה לגורמים שלדעתי מובילים אנשים לאמונות בכוחות מיסטיים של צמחים. בצמחים יש דברים מדהימים גם בלי כל זה. הרבה דברים שקצרה היריעה (הזאת) מלהכיל כמו עצים שמרגישים שהעץ לידם מותקף על ידי טפילים ומגיבים בהתאם או למנגנונים הביוכימיים המאפשרים את כל החושים האלו.

 3. 10/03/2012 ב- 10:40 am

  רב תודות! לא דמיינתי שההרצאה שלי ,תגרום למישהו לכתוב בלוג. מאוד שמחתי לראות התייחסות מושכלת בעברית ולכן אני מעלה את הקישור לבלוג לfacebook שלי. אתה גם מוזמן להיכנס לבלוג היומי שלי http://www.thedailyplant.com בברכה. דני חיימוביץ

 4. 10/03/2012 ב- 1:05 pm

  תודה לך על הפירגון, באמת נהנתי מההרצאה 🙂
  מדענים רציניים שיודעים לתת הרצאה טובה של מדע פופולרי לקהל רחב הם לא עניין של מה בכך.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: